Dźwigi Wrocław to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu miasta nad Odrą. Te potężne stalowe konstrukcje, które dawniej służyły do przeładunku towarów, dziś pełnią funkcje turystyczne i kulturowe, przyciągając tysiące turystów z Polski i zagranicy.
Historia dźwigów wrocławskich sięga końca XIX wieku, kiedy to w wyniku rozwoju przemysłu wrocławskiego powstała potrzeba stworzenia nowoczesnego portu. W 1890 roku wrocławski rada miasta ogłosiła konkurs na projekt portu, w którym musiał znaleźć się system dźwigów do przeładunku towarów. Konkurs wygrała firma Wayss & Freitag, która w latach 1896-1897 wybudowała dwa dźwigi wieżowe – „Babią Wieżę” i „Mathildę”. Dzięki nim port wrocławski stał się jednym z najnowocześniejszych portów Europy.
W czasie II wojny światowej dźwigi zostały uszkodzone, ale już w latach 50. XX wieku zostały odbudowane i ponownie uruchomione. Przez wiele lat dźwigi pełniły funkcję przeładunkową, ale wraz z rozwojem transportu samochodowego i lotniczego, ich znaczenie spadło. W 1982 roku „Babią Wieżę” zamknięto, a „Mathilda” przestała być wykorzystywana na przeładunek towarów w 1996 roku.
Od tego momentu dźwigi zaczęły być wykorzystywane na cele turystyczne i kulturalne. „Babia Wieża” została udostępniona do zwiedzania w 2001 roku, a „Mathilda” w 2005 roku. Obie wieże oferują turystom możliwość podziwiania panoramy miasta z wysokości ponad 50 metrów. W dźwigach znajdują się również muzea, które prezentują historię portu wrocławskiego oraz samej konstrukcji dźwigów.
Dźwigi Wrocław to nie tylko atrakcja turystyczna, ale również miejsce organizacji imprez kulturalnych. W wieży „Babiej Wieży” znajduje się sala koncertowa, w której odbywają się koncerty muzyki poważnej oraz jazzowej. Natomiast w wieży „Mathilda” organizowane są wystawy i spotkania artystyczne.
Dźwigi Wrocław to z pewnością jeden z symboli miasta nad Odrą, który przyciąga turystów z całego świata. Ich niepowtarzalny klimat i urok, a także bogata historia, stanowią cenne dziedzictwo kulturowe Wrocławia.